১৮ জুন ২০১৭, ক্ৰিকেট অনুৰাগীৰ বাবে এটা উৎসৱৰ দিন। বাট পথ সকলো জনশূণ্য! সকলোৰে চকু টেলিভিচনৰ স্ক্ৰীনত; তাতে আকৌ ভাৰত বনাম পাকিস্তানৰ খেল। ২০১৭ চনৰ চেম্পিয়ন ট্ৰফী খেলখনত পাকিস্তানে ভাৰতক ৮ উইকেটত হৰুৱাই বিজয় সাৱ্যস্ত কৰে। পাকিস্তান বিজয়ী হোৱাত ভাৰতীয় ক্ৰিকেট অনুৰাগীৰ মনত বেদনা…

ইয়াৰ বিপৰিতে পাকিস্তান ক্ৰিকেট দলে প্ৰদৰ্শন কৰা সুন্দৰ খেলৰ বাবে কিছু সংখ্যক ভাৰতীয়ই পাকিস্তানৰ জয়ৰ বাবে বিজয়োল্লাস কৰা পৰিলক্ষিত হ’ল। কিছুলোকে টুইটাৰ/ফেচবুক যোগে পাকিস্তান ক্ৰিকেট দলক অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰাও দেখা গ’ল।

কিন্তু অতি পৰিতাপৰ বিষয় এয়ে যে,
যিটো সময়ত বলাৎকাৰৰ নিচিনা জঘন্য অপৰাধ কৰি অপৰাধী মুকলি আকাশৰ তলত মুক্তমনে বিচৰণ কৰি ফূৰিছে, তেনেসময়ত ভাৰত-পাকিস্তানৰ মাজত অনুষ্ঠিত হৈ যোৱা চেম্পিয়ন ট্ৰফীত পাকিস্তানৰ জয়লাভত বিজয় উল্লাস কৰাৰ বাবে #sedition গোচৰত ইতিমধ্যে মধ্যপ্ৰদেশত ১৫ জন,
ৰাজস্থানৰ বিকানেৰত ৫ জন,
কৰ্ণাটকত ছাব্বিৰ আহমেদ নামৰ এজনক,
অসমৰ ধুবুৰীত মোঃ আকাশ আহমেদ নামৰ এজনক পুলিচে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে।
উল্লেখযোগ্য যে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা আটাইকেইজন মুছলমান যুৱক।
ইয়াৰোপৰি কেৰেলাত স্থানীয় বিজেপি নেতা ৰাজেশ সেট্টীয়ে মুছলমান অধ্যুষিত অঞ্চলৰ ২৩জন যুৱকৰ বিৰোদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰিছে।

কিন্তু প্ৰশ্ন হয়ঃ অকল মুছলমানেই পাকিস্তানৰ বিজয়োল্লাসত ভাগ লৈছিল নেকি?
বৃটিছে প্ৰৱৰ্তন কৰা “Sedition” আইন কেৱল মুচলমান অথবা দলিত শ্ৰেণীৰ ওপৰতেই প্ৰযোজ্য নেকি?

অলপতে ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘূ আয়োগ (National Commission for Minorities)ৰ নৱ-নিযুক্ত সভাপতি (বিজেপি সংখ্যালঘূ মৰ্চাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰীয় সাধাৰণ সম্পাদক) গায়োৰুল হাচান ৰিজৱীৰ এক বিতৰ্কিত মন্তৱ্যই তোলপাৰ লগাইছে সমগ্ৰ দেশত।

ৰিজৱীৰ ভাষ্যঃ “যিসকল ভাৰতীয়ই পাকিস্তানৰ হৈ বিজয়োল্লাস কৰে, তেওঁলোকে এই দেশ এৰি পাকিস্তানলৈ গুছি যাওঁক।”

#StopSayingAntiNational
#StopHarassingMuslims #Sedition #CT2017Final #IndiavsPakistan

(Courtsey: HT, Quint)

Advertisements